jebri423
jebri423 jebri423
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

A teacher gets snacks for the class for $50 and also purchases 6 boxes of pencils. The teacher spent a total of $62. Write an equation that models the situation with x, the cost of one box of pencils. *​

Respuesta :

290216
290216 290216
  • 18-03-2021

Answer:

is it $12?

Step-by-step explanation:

62-50= $12

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of 3x+6y+12=0​
He mixes 8 cups of water with glue if he wants to make a double batch how many quarts of water does he need how much water is that in gallons
I need help pleaseeeee help me
2r-3.1=1.7 solve each equation check your soultion plz help step by step plz4t+3.5=12.58m-5.5=10.1​
what did the meji government do as part of its effort to modernize and industrialize japan
What is the measure of angel XZW?
Which is an example of an "i message" I feel frustrated when you turn around when I'm talking because I feel like you're not listening to me. Will you please ma
Write the following comparison as a ratio reduced to lowest term 25 nickels to 38 dimes
Andrew is paid $810.34 biweekly. What is his average monthly net or take home pay?
HELP PLEASE URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! An egg is dropped from the window of am building. The height, in feet, of the egg (t)