kminnick60 kminnick60
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

two packages of rice cost the same amount. Which is the better buy? 12 ounce or 400 grams

Respuesta :

GeorgeFocus
GeorgeFocus GeorgeFocus
  • 18-03-2021

Answer:

400 grams

Step-by-step explanation:

12ounce= 340.19 grams approximately

So,its best to buy the package that weighs 400 grams

Answer Link

Otras preguntas

Which plot element provides background information? select one: a. exposition b. rising action c. climax d. falling action is it a?
In 1962, the United States Supreme Court ruled in the case of Engle v. Vitale that — A. endorsing official prayer in public schools is a violation of the First
How to multi step equations
are microscopic cells that create and send information to your brown A. Brains B. Brain celle C. Neutrons D. Neurons​
One airline carried 3,720 people on 31 flights between Portland and Los Angeles. If there were the same number on each flight, how many people were on each flig
Unlike the sun, what can’t planets and moons produce their own?
if a= 2 ,b= 5 and c= 9, findi) 2a( b+c)ii) abc​
2. Consider the addition operations below and choose whether the result can be rational, irrational, or both. Expressions Rational Irrational 4/5 + 3 / (2 + 657
What is 17 rounded to the nearest tenth of an inch
Acme T-Shirt Company charges a $50 set-up fee plus $9 for each shirt printed. Beta T-shirt Company has no set up fee, but charges $14 per shirt. What is the min