maddistamp3657 maddistamp3657
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices find the unit rate for each and choose the better deal.

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 18-03-2021

Answer:

Sargento cheese slices are the better deal

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices = 0.248 per slice

Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices = 0.265 per slice

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A fair six-sided die is rolled 66 times. Theoretically, about how many times should a roll of "6 occur?​
beacuse thye want them to hav egoood and thye wn thme tto
What was the NAACP's goal in filing the 1954 Brown v. Board of Education lawsuit? O to create equal facilities for segregated schools O to end segregation in pu
3(6x+3)=63 How to do it​
A particle moves along X-axis in such a way that X-coordinate varies with time according to expression x= 2-5t+6t2 meters, Calculate the initial velocity of the
Please helpppppp i need help… ///.. ASAP!!!! !!!,,!!!!!!
a) The team was dismayed to lose again. b) To...........​
Need some help! I don’t get it at all!
pls answer fast i need help
What government reforms were put into place after Watergate ?