ChoppaMizz308 ChoppaMizz308
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
bags could he buy for $20?

Respuesta :

juliaviana1 juliaviana1
  • 19-03-2021
Unit rate: 5 tea bags per dollar
He can buy 100 tea bags for $20
Answer Link
10010977 10010977
  • 19-03-2021

Answer:

Unit Rate:5 teabags for 1$

teabags for $20: 100

Step-by-step explanation:

make 3/15  a fraction

simplify

multiply 20 times 5

Answer Link

Otras preguntas

What is one likely outcome of eating more calories than you use?
n The Epic of Gilgamesh, who does Gilgamesh seek to learn the secret of eternal life?
How are the times of moonrise and moonset chosen?
x= root 36 × 5??? find x
where does golf played
When an electron of an atom returns from an excited state to the ground state, it emits energy in the form of a photon. How does the change in energy level comp
Change the percent to a decimal. 370%
What factor allowed the Japanese to seize Manchuria from China with little problem
if a child is 3 feet tall and sitting in a larger chair that's 6 feet and the real chair is 4.5 feet tall, what height does the child represent in the movie? gi
What is the value of g if g = 8.8? 72g = ?