aizan4 aizan4
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

HELP!!
The local Gas Station is selling 3.5 gallons of gasoline for $22.75. What is the unit price?
PLEASE HELP ME!!!!

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/gallon

Step-by-step explanation:

22.75 / 3.5 = $6.50/gallon

Answer Link

Otras preguntas

what are some of the physical and human made features that map symbols can represent
How did Askia Muhammad organize the government Songhai?
One cause of muscle soreness is what?
list all of the prime numbers less than 20 in numerical order
Many people who live in Quebec are part of a movement that seeks A) to have French made the official language. Eliminate B) to change Canada's name to New Franc
How do you simplify: 10(2.1q-2)+(7.5q+18) (-6y-2)+5(3+2.5y) 1/2(6x-10)+1/3(6+9x) (3x+8)-6(2.5x-3) (7-3t)-5(-1.6t+5) 1/2(12w+8)-1/5(10w-5)
What is the mixed number of 35/4 and what is the improper number of 6 and 2/7
Which of these lines can be rewritten as an if-then relationship? A) Service technicians will respond within 24 hours. We pride ourselves on rapidly resolving y
what do moveable joints enable to the body to do?
earthquakes produce blank that travels through earth.