kimberlygilmore73 kimberlygilmore73
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better value $5 for4 mangoes or $6 for 5 mangoes

Respuesta :

suewoodson
suewoodson suewoodson
  • 19-03-2021
5$ for 4 mangoes.
hope this helps!!!!
Answer Link
aizan4 aizan4
  • 19-03-2021

Answer:

Answer would be $6 for 5.

Step-by-step explanation:

I think its the better offer because you could get 5 mangoes for $6. Even tho it is pricey, you get more mangoes. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

write two irrational numbers between 1 and 2
what is 98% as a fraction
what should i know about pride and prejudice?
what is a 'diamond in the rough'?
which word is the linking verb when I taste something spicy, I fell uncomfortable
collect data (in decibels) of 10 different things in term of loudness. Arrange the data in ascending order & find mean, median & mode for the same.
A positive charge is placed in an electric field that points west. What direction is the force on the positive particle?
what is case-based reasoning?
what is 98% as a fraction
100 rational numbers can be inserted  between 2 and 7? give your views on this statement