mncandanedo
mncandanedo mncandanedo
  • 17-11-2016
  • Mathematics
contestada

It cost $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

Respuesta :

rexthatrawrs
rexthatrawrs rexthatrawrs
  • 17-11-2016
It will cost $7.98 to buy two things of the 25 fl.oz container, this only makes 50 fl.oz. Therefore the $6.99 90 fl.oz is a better buy.
Answer Link

Otras preguntas

I've got some homework about rendering isometric letters...I can remember what colours the main parts are but I can't remember what colour the other parts are (
how many counts does a semibreve have
why did the karankawas disappear
Put the verbs in brackets into the correct passive tense.1.A:Thoose shoes look so comfortable.B:They .................(make)in Italy2.A:Why didn`t you fly to Mo
How did Martin Luther's 95 theses address Church abuses?
an ecologist counts weeds to monitor their populations. Which of the following best describes the ecologist methods?
Every charged particle produces ?
Why do you think it might be worth supporting a minor political party in the United States even if that candidate has little chance of winning?
Solve this equation for x in terms of y: 3x+2y=4
Add and simplify (3x³-2x²-x+2)+(4x²+3x-6)1) 3x³-2x²+4x-82) x³-2x²+4x-83) 3x³+2x²+2x-44) x³+2x²+4x-4