Respuesta :

Answer:

$1.68

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{8}{2.24}=\frac{6}{x} \\8x= 6(2.24)\\8x= 13.44\\x= 1.68[/tex]

Answer:

$1.68

Step-by-step explanation:

Since 8 ounces of deli charges $2.24, 1 ounce costs $0.28 because 2.24 divided by 8 is 0.28. Then, you multiply 0.28 by 6 since you are trying to find how much 6 ounces of deli costs. 0.28 times 6 is equal to 1.68. So, 6 ounces of deli costs $1.68.