SwagsSwags123 SwagsSwags123
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE CLICK ON THIS IMAGE I NEED HELP

PLEASE CLICK ON THIS IMAGE I NEED HELP class=

Respuesta :

jelanisuarez10 jelanisuarez10
  • 19-03-2021

Answer

36 pies

Step-by-step explanation:

to find out how much one pie costs we divide the profit made by the number of pies sold, or p/n = cost of 1 pie

from this we can conclude that 1 pie = $4

to find how many pies were sold we just plug back into the equation

so: $144/n = $4 and from this we get 36 pies

Answer Link

Otras preguntas

can anyone help Please​
Which best summarizes the goal of the compromise of 1850?.
Debra had 324 baseball cards. She got 439 more cards. How many cards does she have now?
How much should you invest in a continuously compounded account at an annual interest rate of 6% if you want exactly $8000 after four years? (Round to the neare
red es del equipo azul; es del equipo rojo.
Solve for x: 4x − 2 > 6x + 8.
By contrasting "darkness" with "radiantly," Shelley emphasizes that although life is fleeting, it is exciting. Compares the spark of creativity to the enduring
In the beginning, the size of the entire American army was less than France’s dead in the 1st month of the war. Describe 3 things the government did to mobilize
Fill in the blank with the correct form of the verb BE in the following yes/no question. Formula: BE + subject + -ing verb? Example: Is she exercising? I kickbo
help me find x please​