bridgit505
bridgit505 bridgit505
  • 17-11-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38 which is the better buy

Respuesta :

HGA2000
HGA2000 HGA2000
  • 17-11-2016
The 8 pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 17-11-2016
the 8 pound bag is better

Answer Link

Otras preguntas

Describe two changes of state that releases energy
Ice melting is not a chemical change because __________. there is increased activation energy a new substance is not formed a precipitate is not present a new r
The relationship between the length of one side of a square ,x,and the perimeter of the square ,y, can be represented in an xy planeby a straight line what poin
What is 2.9 as a decimal approximations?
Dominic, Ralf and Peter have just eaten a HUGE Christmas meal. Dominic now weighs half as much as Ralf, and Peter weighs three times as much as Dominic. Togethe
How do you write 58.329 as a decimal in word form
ANNE FRANKK HELP ILL UPVOTE PLEASE PLEASE PLEASE ONLY 1 QUESTION PLEASE Which best explains a difference between Anne's and Mr. Frank's viewpoints? Question 3 o
What is the process and solution the the equation 8/a 3=4/a-2?
What is an equations of the line that passes through (3, -1) and is parallel to y = -4x 1? give your answer in slope-intercept form.
743 times 295 answer please