haleyhill03 haleyhill03
  • 19-03-2021
  • Business
contestada

Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the
unit price on your own?

Respuesta :

impossiblegrillp impossiblegrillp
  • 19-03-2021
Find a convenient and reasonable unit of measurement to use, then divide the cost of the package by the number of units chosen in that package.
Answer Link

Otras preguntas

Why is the name "Ship-Trap Island" in the short story "The Most Dangerous Game" ironic?
In glycolysis, the first stage of cellular respiration, ATP molecules are produced. What is the net gain of ATP molecules (per molecule of glucose) from glycol
How are decomposers useful
Predators often feed on weak or sick animals in an ecosystem. The role of the predator is described as its ..what? :)
Using an example, explain how small atoms are.
What is one way in which objects transfer momentum? Explain.
Think about fire. Can fire be considered a living thing? Why or why not?
You have decided to select a new car by using the scientific method. how would you proceed? Please answer!!!
Why can a constellation X not be seen in the summer, but only in winter?
a unit of volume with dimensions 1 unit × 1 unit × 1 unit