hii563341
hii563341 hii563341
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?​

Respuesta :

samanthaquirarte0513
samanthaquirarte0513 samanthaquirarte0513
  • 19-03-2021
If unit price means each pound then it’s 8.125
Answer Link
9446
9446 9446
  • 19-03-2021

Answer:

the unit price would be 8.125

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a dollar bill has an area of 15.86 square inches. If a dollar bill is 2.6 inches long, how wide is it?
What strategy would you use to solve these facts involving 3 and 7?8 x 3      7 x 4
Is a trapezoid a square
Is H2O a polar or non polar compound?
Luke jogged a total of 56.5 miles last week.  If Luke jogged the same distance, d, each day for 3 days and half that distance on each of the remaining days, wri
how is the thermal energy of a substance related to its physical state
8x-2=-9+7x how do I solve this?
Which division of time during Earth’s history came first? a. The Paleozoic Era b. The Cenozoic Era c. The Late Precambrian d. The Mesozoic Era
after an extreme disturbance, what kind of organisms move into the area first?
Quadratic formula X2-3x+2=0