enrimtz0309 enrimtz0309
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Marissa bought 60 party hats for $84.00. find the unit price for 1 hat

Respuesta :

iwantaclairoalbum
iwantaclairoalbum iwantaclairoalbum
  • 19-03-2021

answer:

$1.40

step-by-step explanation:

so the price of one hat is your unknown variable, so let's make an equation out of it:

60*x=$84.00

let's let x stand for the price of one hat

the way i figured it out was to do 84 ÷ 60

which equals 1.4

and remember, since we're dealing with money you must add a zero at the end of the decimal

then if you want, just to ensure that this is correct you can multiply 60*1.40

good luck :)

i hope this helps

have a great day !!

Answer Link

Otras preguntas

LATIN 3 QUESTIONS - 15 POINTS
is kicking a vital skill in volleyball
Doctors often use an electrocardiogram (EKG) reading to see if there is something wrong with how a person's heart is beating. An EKG is a type of graph that "dr
How many first year students at a two year college fail to return their next semester?
A water pail in your backyard has a small hole in it. You notice that it has drained a total of 3.5 liters in 4 days. What is the average change in water volume
Which part of plot is also called denouement
How many liters of water can be produced from 5.0 liters of butane gas at STP, assuming excess oxygen?
Order these numbers from least to greatest 7.109, 7.18 , 7,8 , 7.1081
?Do you think the United States was justified in sending troops to Cuba and the Philippines to fight against Spain? Why or why not?
Solve 2∕3 + 5∕6 and put answer in simplest form. A. 3∕2 B. 2∕3 C. 9∕6 D. 7∕6