23elizabetholusoji 23elizabetholusoji
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Fruit-O-Rama sells dried pineapple for $0.25 per ounce. Mags spent a total of $2.65 on pineapple. How many ounces did she buy

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 19-03-2021

Answer:

2.65/.25= 10.6oz

............

Answer Link
spencerbugg119 spencerbugg119
  • 19-03-2021

Answer:

10.6 Ounces

Step-by-step explanation:

Each ounce of dried pineapple costs $0.25

Divide $2.65 by $0.25

2.65/0.25=10.6

Mags bought 10.6 oz.

Answer Link

Otras preguntas

What makes a successful Congress?
Ineffective and unwanted agencies are often difficult to eliminate. this is best explained by the fact that
In what way do people directly control the American government
after the fire is over, how does Miss Maudie feel about the destruction of her house?
What type of energy is present in the batteries of a flashlight? Mechanical energy Electrical energy Chemical energy Radiant energy
If Tara spends $2.19 a month for her car payment and she makes $3,200 a month, what percent of her monthly income is spent on her car payment?
The man in the picture, Padre Miguel Hidalgo, is noted for stopping the rebellion in a town called Dolores. beginning the Mexican independence movement. defeati
WILL MARK BRAINLIEST AND THANK Two locations have different water vapor content in their atmosphere. Which of these is likely to be recorded? Difference in rate
How can you make yourself "visible" when telecommuting?
In right triangle ABC, D is the midpoint of the hypotenuse AB. If AD=(5x + 1)cm and CD=(2x + 10)cm, find AB