borras218 borras218
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 3 tennis balls for $6. How much did each
tennis ball cost?

Respuesta :

zacdave28 zacdave28
  • 19-03-2021

Answer:

The answer is 2$

Step-by-step explanation:

To get each price of the ball divide the total cost of the purchase divide by the quantity of items.

Answer Link

Otras preguntas

help with this pleaseeee​
How do water molecules move away from their H-O-H configuration to become new molecules?
5. According to Kennedy, what qualities in American culture impress Alexis de Tocqueville?
Which of these prevents conduction from occuring? A. Equal masses B. Different masses C. Equal temperatures D. Different temperatures
PLS HELP WILL MAKE BRAINLIST
If you had one more hour in every day, what would you do in/with that hour and why?
how many molecules of water are there in 1 gram of water​
Niagara Falls is made up of three waterfalls. The height of the Canadian Horseshoe Falls is about 188 feet above the lower Niagara River. A log falls from the t
What is 4 1/2 + 2 2/7 =?
Sailors on the ship often sang while they were working