dglkid6502 dglkid6502
  • 20-03-2021
  • Mathematics
contestada

Josiah bought two pounds of strawberries for $9.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

shelbym9305
shelbym9305 shelbym9305
  • 20-03-2021

Answer:

30 cents per ounce

Step-by-step explanation:

$9.60 for 2 pounds:

$4.75 for 1 pound.

1 pound= 16 ounces

2 pounds= 32 ounces

$9.50 divided by 32= 0.296 cents per ounce

rounded: 30 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

"Having a good quality of life is more important than preserving life at any cost.” Evaluate this statement? (12 marks)
What is the compound name for the ion chemical formula AgBr?
A ball is thrown straight up from the top of a 40 feet tall building with an initial speed of 24 feet per second. The height of the ball as a function of time c
The most important key to remember when sharpening is to: a) maintain the same angle with each stroke. b) apply equal pressure back and forth. c) focus on sh
We usually eat the flesh of fruit and dispose of the peel. Which tissue do we eat and which tissue do we discard?
which of these was the goal of Reagan's conservative movement what
Tyare Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of May:_______. May 1 May 30 Raw materials $ 27,500 $ 34,000 Finished Goods $
which inequality describes the graph
launchpad A Drosophila mutation called singed (s) causes the bristles to be bent and misshapen. A mutation called purple (p) causes the fly’s eyes to be purple
“It’s raining today, so unless you wanna get drenched, you’re gonna need your umbrella.”