deluvlyess237 deluvlyess237
  • 21-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the store Rebecca some $14.52 on 12 rolls of paper towels at what unit rate did Rebecca spend money on paper towels

Respuesta :

sk1zyy
sk1zyy sk1zyy
  • 21-03-2021

Answer:

Unit rate = 1.21

Step-by-step explanation:

1. Divide 14.52/12 to get the unit rate which is 1.21.

That's it. Rebecca spent 1.21 dollars per paper towel.

Answer Link

Otras preguntas

What percent of 9.2 is 2.5?
is .158 more than .58
spain controlled florida and vest areas _____ of the mississippi river
would a person be squashed by extreme gravity, float with ease ,freeze, burn up,or something else
How has the bill of rights been important in american history since 1791?
what ended the french and Indian war
would a person be squashed by extreme gravity, float with ease ,freeze, burn up,or something else
The freezing point of water is 0°C, and the boiling point is 100°C. This range of temperatures can be found naturally on the Earth, which means that
what are some of the disadvantages of the tourism in the region
Which ordered pairs in the form (x, y) are solutions to the equation (x + 6)y = 9? Choose all answers that are correct.  A.(−5, 9)  B.(−3, 3)  C.(3, 1)  D.(7, 9