whhrtqxq7x whhrtqxq7x
  • 21-03-2021
  • Mathematics
contestada

4kg of cheese costs £10.80 how much would 3kg cost

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 21-03-2021

Answer:

£8.10

Step-by-step explanation:

Divide £10.80 by 4 to find the cost of 1 Kg, then multiply this by 3

£10.80 ÷ 4 = £2.70 ← cost of 1 Kg , then

cost of 3 Kg = 3 × £2.70 = £8.10

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 21-03-2021

Answer:

it may helps......

Step-by-step explanation:

we can solve it by unitary method....So,

Cheese (in Kg). Cost (in Rs)

4kg 10.80

3kg X

Now, 4×x = 3×10.80

X=3×10.80/4 (by transposing)

X=2.7×3

X= 8.1 Answer

Mark it as brainlist

Answer Link

Otras preguntas

Please help me Please help me Please help me Please help me Please help me
Which change would make this statement true? 0.3>0.63
Adam and Beth are running a marathon together. The distance (in miles) that Adam runs, for every minute t, can be given by A() = 0.01/2 and the distance (in mil
24.2 plus 38 show work
Please help me please help me
Use the techniques you just read about for analyzing political cartoons to figure out the meaning of this cartoon. Note that the date of publication is 1865.
Please help. (In the picture)
what is an epithet?​
Calculate the volume at STP of the following compounds: 0,01 mol of hydrogen chloride gas.
Rectangle ABCD is graphed in the coordinate plane. The following are the vertices of the rectangle: A(2,-3), B(4, -3), C(4,5), and D(2,5). What is the of rectan