shankeyta11
shankeyta11 shankeyta11
  • 17-11-2016
  • Mathematics
contestada

Jake bought 3 drawing pens for $8.07. Each pen cost the same amount. About how much did he spend for onr pen?

Respuesta :

maryms1126
maryms1126 maryms1126
  • 17-11-2016
Each pen costs $2.69. You find this out by dividing 8.07 / 3.
Answer Link
shahzaib784
shahzaib784 shahzaib784
  • 17-11-2016
3p= 8.07
p= 8.07/3
one pen= $2.69
Answer Link

Otras preguntas

Value: 1 (Do you) often ride a bus? Q: よくバスに ? Check Ans
Caulerpa is an invasive alga that grows in the sea. It is native to the Caribbean Sea and the Indian Ocean, but was accidently introduced into the Mediterranean
Your child is prescribed amoxicillin (40mg/kg/day; not to exceed 1500 mg per 24 hour period) to be given 3 times per day. If she weighs 81 pounds, what is the m
please help asap i need to turn everything in before 11:59
Which of the following correctly characterized the different post-war goals of the Inited States and the Soviet Union? A. The US wanted to promote democracy thr
The above painting is called Office in a Small City by Edward Hopper.
Answering in the affirmative. If I was asked the question "¿Se prohíbe usar los teléfonos celulares en el trabajo?" and wanted to answer that it is prohibited t
Read paragraphs 12 through 14 from the passage. (12) Up to 50 times more stable than the atomic clocks on GPS satellites, NASA's Deep Space Atomic Clock is inte
I need help with the solution
Take values of length and breadth of a rectangle from the user and check if it is square or not.