Respuesta :
c = 1.41n, because pears are 1.41 per pound, and "per" can describe multiplication.
C=1.41n
The reason why, is because that's the total cost of one pound. So you multiply it to get the over all cost of the pounds you have
The reason why, is because that's the total cost of one pound. So you multiply it to get the over all cost of the pounds you have