jude19931 jude19931
  • 18-04-2021
  • Mathematics
contestada

Sophia spent $32.16 on four sandwiches. If each sandwich cost the same amout, how much does one sandwich cost.

Respuesta :

denise9ma denise9ma
  • 18-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

32.16 / 4 = 8.04

$8.04

Answer Link

Otras preguntas

Find the first, fourth, and tenth terms of the arithmetic sequence described by the given rule. (Image attached)
What three people or events sparked the rise of the civil rights movement? Select all that apply. Rosa Parks Albany Movement Vietnam War Howard Thurman Little R
Which of the following is an international standard language for processing a database?
Find the circumference of radius .25in using 3.14
Huong and Ariun are selling pies for a school fundraiser, customers can buy cherry pies and pumpkin pies. Huong sold 7 cherry pies and 5 pumpkin pies for a tota
The word century contains the Latin root centuria, which means hundred. Which of these also contains the Latin root centuria? A) censor B) census C) centennia
36. Read the following excerpt from “In Another Country” by Ernest Hemingway. "The doctor told me that the major’s wife, who was very young and whom he had not
Line AB has a length of 5 cm. The line segment is dilated to produce line A'B', which has a length of 2 cm. Find the scale factor of the dilation. A. k = 2/5 B
The total cost C for p pounds of lithium if each pound cost $5.44 Write a function rule using c and p as variables
What three political philosophies or philosophers contributed to the framework of government developed by the American Founders?