rashidalnoaakhtha
rashidalnoaakhtha rashidalnoaakhtha
  • 18-04-2021
  • Mathematics
contestada

Can y’all solve it using geogebra something like that

Can yall solve it using geogebra something like that class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-04-2021

The first 10 pounds is $2 per pound so $2 x 10 = $20

She wants to pick 40 pounds so after the first 10 pounds she needs 40-10 = 30 more pounds.

The cost for those are $1 per pound so 30 x $1 = $30

Total cost = $20 + $30 = $50 for 40 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

The elevation of a mountain is 27,370 feet. Due to erosion, this mountain is reduced by 0.2% each year. In how many years will the elevation be 26,986.82 feet?
Which multiplication expression is equal to 2/5÷2/3?
What is the meaning of “effigy” is paragraph 5?
Why do peacocks spread their feathers?
Select whether the function is discrete or continuous. Function: The number of basketballs manufactured per day
Si tuvieras que realizar una exposicion sobre la novela ''Cien años de soledad '' la herrramienta mas adecuada para raealizar seria : A.Un resumen b. Un mapa
Evaluate (-12)(-2)^2 48 576 -48
Math gods click the photo
Match the term to the definition
What makes the Great Lakes a big part of the economy of North America?