deborex30
deborex30 deborex30
  • 19-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jeff bought 7 pounds of chocolate
and spent $8.89. How much is one
pound of chocolate?​

Respuesta :

heyimurmum heyimurmum
  • 19-04-2021

Answer:

1.27

Step-by-step explanation:

Answer Link
AnastasiaTJ
AnastasiaTJ AnastasiaTJ
  • 19-04-2021

Answer:

$1.27

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of things you have to get the unit cost. Unit cost is the amount per item

$8.89/7 items = $1.27 per 1 pound of chocolate  

Answer Link

Otras preguntas

How to solve the polynomial: (x-7)^2
If the sum of the mass of the reactants is 12.5 what would be the sum of the products be? And explain how you know this
663 round nearest ten and hundred
Make up a fraction that cannot be simplified that has 12 as its denominator.
The Preamble to the Constitution does not specify providing for
The ecosystem is the lowest level of the biosphere hierarchy to include _______.
Rori is looking for a way to interact with others while increasing her stamina. Which community resource would be least helpful in finding a neighborhood opport
what is a summarize ?????
a student used his place value chart to show a number after the teacher instructed him to divide his number by 100 the chart showed 28.003. draw a picture of wh
If the sum of the mass of the reactants is 12.5 what would be the sum of the products be? And explain how you know this