floritrimboli floritrimboli
  • 19-04-2021
  • Mathematics
contestada

Amber bought 2 lbs of coffee for $14.50. What is the unit price of the coffee per pound.

Respuesta :

bilyeudrew7 bilyeudrew7
  • 19-04-2021

Answer:

$7.25

$14.50 / 2 = $7.25

Answer Link

Otras preguntas

Find the indicated term of the given arithmetic sequence. a1 = 45, d = –6, n = 8 a. 309 c. 3 b. –3 d. 87
if f(x) = 2x^2 - 10, find f(5).
What word is a synonym for vanquished? a. Thirsty b. Surrender c. Conquered d. Appeared
How does the use of mobile phones affect the stopping distance of a vehicle?
Phytoplankton play an important role in which of the following biogeochemical cycles? A. the nitrogen cycle B. the phosphorus cycle C. the carbon cycle
5. Your client has an extensive home computer system. He wants it in his living room because he wants to be with his family while he works. You develop a deco
Which food item is a rich source of protein? a. grains b. milk c. fruits
Who was the patron of Velazquez ?
In the South during Reconstruction, the Civil Rights Act of 1875 was?
Which statement BEST describes the people of the Early Archaic period? A) They were the builders of earthen and rock mounds that were used for ceremonies.