buieshamaya01 buieshamaya01
  • 18-05-2021
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate in cost per pound?
A 5 lb bag of apples cost 10$.

Respuesta :

Brainlynerd41
Brainlynerd41 Brainlynerd41
  • 18-05-2021

Answer: 2$ a pound

Step-by-step explanation:

10$ divided by 5lb = 2$ a pound

Answer Link

Otras preguntas

Solve 5x − 6y = −38 3x + 4y = 0
Activation energy is big power that comes from?
Jane is 3 years older than mary, and mary is twice as old as kay. if kay is x years old, how old is jane?
Could someone please help me with this problem and possibly explain? The original image is the one on the bottom left-hand corner
Please help me with this , thanks
How many lines of symmetry does an acute triangle have
Which part of the electromagnetic spectrum can be detected by the human eye? a. ionic light b. sonic light c. thermal light d. visible light
How did Geography impact the development of roman civilization?
After most of the iron in the ocean was trapped in banded iron formations,_________ began dispersing into the atmosphere.
Kellogg's has a variety of brands in its cookies and crackers _____, including cheez-it crackers, keebler townhouse club crackers, famous amos cookies, and keeb