issim11 issim11
  • 17-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 containers of yogurt cost $2.76, how many containers of yogurt can you purchase with $9.66?

Respuesta :

jannae077 jannae077
  • 17-06-2021

14 containers

2.76 / 4 = 0.69

9.66/0.69= 14 containers

Answer Link

Otras preguntas

HELP QUICK AND FAST WHAT THE ANSWER
a train travels 99 kilometers in 3 hours, and then 80 kilometers in 5 hours. What is it’s average speed?
Which of the following events is an example of a revolution?
what was the being in the army like for African Americans?
29/10 = -1/4 n + 1 + 1 2/5how do you solve for n?
"A family can save over 50,000 gallons of water per year by recycling greywater" the most reliable source of this information is a1) plumber2) scientific websit
After eating 75% of the chocolates in a box, Bernard found 6 chocolates remaining. How many chocolates were there in the box originally?
which describes an antagonist in a story? 1.An evil henchman who kidnaps the country's favorite princess 2.A sidekick who makes jokes constantly but does littl
What’s the correct name for that line?
another math question :)