CoolLearner12
CoolLearner12 CoolLearner12
  • 18-06-2021
  • Mathematics
contestada

Amy needs to buy 48 cups of fruit punch
for a picnic. The fruit punch costs $1.75
per gallon. How much will Amy need to
spend on the fruit punch?

Respuesta :

s403167
s403167 s403167
  • 18-06-2021

Answer:

Amy will need to spend $5.25 on the fruit punch.

Step-by-step explanation:

48 cups = 3 gallons

3*$1.75 = $5.25

Have a nice day! :-)

Answer Link

Otras preguntas

what is the function of vesicles in the synthesis of proteins and the release or those proteins outside the cell?
what is one reason heart of darkness has been criticized as racist? ANSWER African cultures are depicted in a biased way
PLEASE HELP ASAP!!!! How is heat related to energy? A)Heat is a form of energy. B)Heat and energy are not related. C)Heat is temperature and energy is fuel.
PLZZZZZZ NEED HELP!!!!!!!
en el dis de reyes los ninos____
The majority of nations in the Middle East are Muslim. In spite of this fact, conflict still develops between Muslim nations over religious issues. Describe wha
The whole number 4 is equivalent to what percent?
WILL GIVE BRAINIEST TO THE CORRECT ANSWER! (Please answer, and explain how you got the answer for the second step for statement 2.) Select the correct reason fo
Please help me answer number 12 (the top question)!!!
Voltemand and Cornelius bring to Claudius the news that the king of Norway has ordered Fortinbras to _____.