CoolLearner12
CoolLearner12 CoolLearner12
  • 18-06-2021
  • Mathematics
contestada


Doug needs to order 25,000 g of a
supplement. At the store,
supplements come in 5 kg packages
that cost $80 each. What will Doug's
order cost?

Respuesta :

dabosswill666
dabosswill666 dabosswill666
  • 18-06-2021

Answer:

$2000

Step-by-step explanation:

1,000 g would be = 1 Kg so it would be 25 Kg

And 25 X 80 = 2000

Answer Link
jlenr20
jlenr20 jlenr20
  • 18-06-2021

Answer:

$400

Step-by-step explanation:

25,000 grams is equal to 25 kg, so if 5 kg equals $80, the total 25 kg divided by 5 equals five. With this you multiply; 5 × 80 kg = 400. So $400 is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

Write an essay if Bud uses his rules to survive or thrive Book: Bud Not Buddy
The assasination of Franz Ferdinand
Two charges q1 and q2 are separated by a distance d and exert a force F on each other. What new force F′ would exist if q1 is quadrupled and d is tripled? 1. F′
Can You Please Answer Number 10 Thanks Il Give All My Points
Will give brainliest
In 2005​, there were 40 thousand pharmacy aides in the United States. This number is expected to drop to 12 thousand by 2015. What is the percent of​ decrease
What is the Area of trapezoid?
Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubbles on your answer document. Be su
Find the area of a rectangle with a length of 45 8 inches and a width of 1 2 inch. A) 16 37 in2 B) 37 16 in2 C) 37 2 in2 D) 37 8 in2
Match the year to its event in the history of environmental science