Lzmtz82 Lzmtz82
  • 19-06-2021
  • Mathematics
contestada

Debra bought 16 pounds of sugar for $7.
How many dollars did she pay per pound of sugar

Respuesta :

Kmiiiii Kmiiiii
  • 19-06-2021
She paid .43¢ or .44¢for each pound
Answer Link

Otras preguntas

please give me the reasons of the solution!1. As a polymer becomes more crystalline, ________. A) its melting point decreases B) its density decreases C) its st
Participating in regular exercise? causes stress levels to increase creates harmful stress has no influence on stress levels helps the body handle st
What is the gcf of 42 and 84
why is it important to classify living things
Which president initially proposed the development of the EPA? President Reagan President Nixon President Clinton President Ford
in the electron transport chain what is the ATPA synthase is responsible for
PLZ HELP!! Which of the following pairs of elements could possibly be found in the same group on the periodic table? A forms a 2+ ion; B is an alkaline earth m
This is information written in the script of a play to tell actors where to go or how to speak their lines.
Mrs. Owens was making Thanksgiving dinner for 10 people. She had to make pumpkin pies. Each pie had 8 pieces. Everyone loved her pies so much that each person w
Where should the quotation below be placed to further develop the paragraph? A noted expert has written, “Health and hygiene are still represented today by the