shingybella shingybella
  • 19-07-2021
  • Mathematics
contestada

If one ruler and three pencils cost N120 and two
rulers and one pencil cost N140. Find the cost of
one ruler and one pencil

Respuesta :

jhonbaby jhonbaby
  • 29-07-2021

Answer:

N80

Step-by-step explanation:

One ruler is N60 and one pencil is N20.

Answer Link

Otras preguntas

in a direct variation, y= 14 when x= 7. write a direct variation equation that shows the relationship between x and y
**PLZ HELP ASAP VERY IMPORTANT** Approximately how many French troops were sent to fight in the Revolutionary War? A) 800 B) 8,000 C) 18,000 D) 180,000
During the month of August, the mean of the daily rainfall in one city was 0.04 inches with a standard deviation of 0.15 inches. In another city, the mean of th
Direct materials for a company were $500,000; manufacturing overhead was $250,000; and direct labor was $770,000. Conversion costs would totalA) $1,020,000.B) $
The height of fence A is 5 1/8 The height of fence B is 8 1/4 Which fence is taller and by how much?
Question 4 of 10 2 Points Which of the following statements uses evidence to support an interpretation? O A. The biggest disappointment in the play is when the
PLEASE ANSWER ASAP What defines a scientific theory as opposed to a common theory? more than one answer may apply 1) A scientific theory is testable or falsifi
(4-3x)-6<-4 I need help I will give a thanks
You start at (-1,-3). You move left 2 units and right 6 units. Where do you end?
(2y+3)(y- 6) -2y2+3y+30 What is the simplified from of this expression