lacshmantsthiru
lacshmantsthiru lacshmantsthiru
  • 16-08-2021
  • Mathematics
contestada

12 bars of chocolate costs $3.00 . What is the cost of each chocolate bar? ​

Respuesta :

SDCInfinity
SDCInfinity SDCInfinity
  • 16-08-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount.

[tex]\frac{3}{12}=0.25[/tex]

Therefore, the cost of each chocolate bar is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Each course at Pease County Community College is worth either 3 or 4 credits. The members of the womans golf team are taking a total of 27 courses that are wort
A florist sold bouquets of red roses to 15 of the first 20 customers who came into his shop
Which fraction is the reciprocal of 3 4/5?
how many grams are in 3.1kg
An animal shelter spends $2.35 per day to care for each cat and $5.50 per day to care for each dog. Pat noticed that the shelter spent $89.50 caring for cats an
Help with question 1 and 2 (I starred them so you know)
Why is air called a solution ? Why does salt seem to disappear in water? Why would some solute remain undissolved in a solution? What is the difference betwee
how do you reduce 64/100
is waiter a common noun
Which one of the following statements correctly defines active site? A:The active site is a site on the enzyme molecule where specific substrate molecules bind.