R6ikal5exanntell R6ikal5exanntell
  • 17-12-2016
  • Mathematics
contestada

You can buy three sandwiches for $4.95 or for sandwiches for $6.42 which is the better buy

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 17-12-2016
4.95 / 3 = 1.65 per sandwich

6.42 / 4 = 1.61 per sandwich

so the better buy would be the (four) sandwiches for 6.42
Answer Link
Nerdness101
Nerdness101 Nerdness101
  • 17-12-2016
4 sandwiches would be the better deal
Answer Link

Otras preguntas

The most famous piece of Mesopotamian literature is
How do you simplify 50/32
who did the Egyptians blame if crops failed or disease struck
x-(9x-10)+11=12x+3(-2x+1/3)
How do you simplify 50/32
Which of the following describes an evaluative conclusion? A.provides a summary of the main points B.repeats the main points in the essay C.makes a universal cl
36x^2=4 solve by factorin
Gordon read 18 pages of a book about rockets in 40 minutes. What was the unit rate per minute? pages per minute (If you have a fraction, please enter the d
what process takes place in the structure ??
Name one plot conflict in the great Gilly Hopkins