linellebea
linellebea linellebea
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

Create a function for the following word problem.

Juan purchases school lunch for $3.15. Express his monthly cost

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 29-09-2021

A function can be used to model real world situations.

The function for monthly cost is [tex]f(n) = 3.15n[/tex]

From the question, we have:

[tex]Lunch = \$3.15[/tex]

Assume the number of days in a month is n.

The monthly cost will be calculated using:

[tex]f(n) = Lunch \times n[/tex]

Substitute 3.15 for Lunch

[tex]f(n) = 3.15 \times n[/tex]

[tex]f(n) = 3.15n[/tex]

Hence, the function for monthly cost is: [tex]f(n) = 3.15n[/tex]

Read more about functions at:

https://brainly.com/question/12431044

Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest common factor of pq5 and pq2
what occurs during photorespiration that stops the calvin cycle from proceeding
which of the binomials below is a factor of this trinomial?
What is the slope of a line that passes through (3, -7) and (-1, 1)
How do I solve 3x + 3 = 9?
Which of these hormones does not stimulate the release of another hormone by its target cells?
Cameron opens a checking account and a savings account at his local bank. He deposits $10,000 into his checking account and $2,000 into his savings account. He
When asked what is most necessary for a happy and meaningful life, most people first mention the importance of satisfying their ________ needs?
Consumption of ______ inhibits the action of antidiuretic hormone causing increased urinary output.
What type of card includes a computer chip with additional information on it?Debit cardCredit cardSmart cardStored value card