lailasoledad231 lailasoledad231
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds. The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She pays a total of $48.

Respuesta :

Amist
Amist Amist
  • 16-09-2021
Let’s make an equation
Let almonds = x
pistachios = x + 4 (since “$4 more”
Now she buys 2 pound pistachios and 3 pounds of almonds (totals to $48)
It would be:
2(x + 4) + 3(x) = 48
2x + 8 + 3x = 48
5x = 40, x = 8
x + 4 = pistachios. 8 + 4 = 12

Solution; Almonds = $8
Pistachios = $12
Answer Link

Otras preguntas

What moderate reforms did European socialists support
During the great awakening what led to the foundation of several colleges in the New England colonies
red blood cells are able to maintain homeostasis because they are bathed in blood, which is what to the fluid in the cells themselves?
what is the greatest common factor of 38 and 59
he coordinates below represent two linear equations. How many solutions does this system of equations have? Line 1 x y –3 6 3 4 Line 2 x y –6 7 9 2 A. 0 B. e
why were people living in Kansas so divided on the issue of slavery
If 4 people can paint 8 walls in 60 minutes,how long will it take 5 people to paint 4 walls?
The capital of the Ottoman Empire was the Dardenelles. True False
Who was allowed to vote when the US Constitution was written?
what is the simplified form of 72:27 on ratio form