royangelrodriguez
royangelrodriguez royangelrodriguez
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $4.53/lb. If 1lb is equivalent to 0.454kg, what is the price per kilogram?

Respuesta :

nonameinthecut nonameinthecut
  • 16-09-2021

Answer:

4.53/1=4.53  4.53x1.36=6.1608

6.1608 per kilogram

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of pounds to determine the cost of each pound. Divide the original cost by 1.36 kg to get the price in kilograms

Answer Link

Otras preguntas

Help please!!!! With math
How would your legs move if they were ball and socket joints??
Which of the following are among the defining events of the Cold War? Select all that apply. Holocaust nuclear arms race space race signing of the Versailles t
Can I take a picture of what I need help with because it's not a word problem
Scientists believe ___ were the first types of cells able to make their own food.
A 15 foot flagpole casts an 11 foot shadow. At the exact same time a 28 foot tree casts a shadow. Which proportion would correctly find the length of the tree's
For the equation y = 3x2 − 4x + 11, choose the correct application of the quadratic formula
Can some one help me please ASAP pretty please!!!:)
How much interest will be earned in 3 years from $730 placed in savings account at 6.5% simple interest
Si estás cocinando en el microondas, no uses ollas de metal. A. something to do before cooking B. something to do as you prepare the dish C. somethin