royangelrodriguez
royangelrodriguez royangelrodriguez
  • 16-09-2021
  • Chemistry
contestada

Apples cost $4.53/lb. If 1lb is equivalent to 0.454kg, what is the price per kilogram?

Respuesta :

ChemMajor ChemMajor
  • 16-09-2021

Answer:

$9.97/kg

Explanation:

$4.53      2.2 lb      $9.97

-------  X --------    =   --------

 lb            kg             kg

Answer Link

Otras preguntas

why do you think we know more about Mesopotamia and egypt than about the indus river
President Franklin Roosevelt's judicial Reform Bill would have allowed him to..?
Exflain difference between trainin and indoctrination
All workers pursue ongoing education for the same reason. True or False
Darnell wrote this expression to describe the number of bus rides he has left on his bus pass. p – 12 Which situation could be described by this expression?
Which of the following is NOT considered a traditional workplace document? a. manual b. memo c. printed letter d. chain e-mail
What are two factors that determine an object's kinetic energy
if an unknown organism is an archaebacterium or a eubacterium you would look at the cell wall because________ ? Help !!
Anything that has volume or mass is A. light. B. water. C. matter. D. heavy.
Which American politician enthusiastically supported going to war against Mexico? A. Henry David Thoreau B. Henry Clay C. James Polk D. Abraham Lincoln