deannaavilajje030920 deannaavilajje030920
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

If 15,000 reams of paper cost $97,500.00, how much would 5 reams cost?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 16-09-2021

Answer:

$32.5

Step-by-step explanation:

Find the unit cost by dividing.

97,500 / 15,000 = $6.5

Multiply to find the cost of five.

6.5 * 5 = $32.5

Best of Luck!

Answer Link
sudikshyapandey75
sudikshyapandey75 sudikshyapandey75
  • 16-09-2021

Answer:

therefore the cost of 5 reams paper is

RS 3250000

Answer Link

Otras preguntas

In right triangle ABC, ∠A and ∠B are complementary angles and sin A = . What is cos B?
are They going To have special olympics cheerleading in virginia beach
25-29 please with work
Why is osteomyelitis more likely to occur after a compound fracture than after a greenstick fracture
A seasoned mini golfer is trying to make par on a tricky number five hole. The golfer can complete the hole by hitting the ball from the flat section it lays on
---------------...................................................---------------------- Which equation represents a line which is perpendicular to the line 8x
Given two points (-3,-8) and (2,7)
what is 75.2515 rounded to the nearest tenth ?????
What is homeostasis? How do cells use both diffusion and osmosis to help Maintain homeostasis?
The stairway shown is made of solid concrete. The height of each step is 4 inches (in.) and the width is 10 inches. The length is 6 inches.