ryterrionk04
ryterrionk04 ryterrionk04
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of charcoal costs $7.71. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
per pound

Respuesta :

4300261928
4300261928 4300261928
  • 16-09-2021

Answer:

$1.5 per pound

Step-by-step explanation:

7.71 / 5 = 1.542

Check:

1.542 x 5 = 7.71

0.65 x 5 ≠ 7.71

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

hector has 36 action figures. he seperates his action figures into 4 equal groups to share with his friends. how many action figures does each friend get?
describe the economy in the New England colonies
8.902 to the nearest hundredth
24.13 round to the nearest ten
What is the significance of the 1995 Dayton Peace Accords? A. It ended armed conflict in Northern Ireland. B. It ended a conflict between Bosnia, Serbia, and C
Outline the development of colonial government
The legal right to expatriation means that you have the right to
What is superordinate goals?
round 209 to the nearest ten
which expressions have a value of 33 A. 15+(8*3-6) B. (30+6)/6+3*2^2 C.40-[5*(3+1)+8] D.[(3+5)*2-5]*3