talandaher talandaher
  • 16-10-2021
  • Mathematics
contestada

The total cost to buy 12 candy bars if each one costs the same
translate to math expression.

Respuesta :

Kayle130978
Kayle130978 Kayle130978
  • 16-10-2021
If I am correct, then the equation would be y=12c

The y is how much the candy bars cost in the end.

12 is the number of candy bars you are buying

And c is how much each candy bar costs.

Let’s say that the candy bars each cost $4. Then the equation would be Y= 12(4)

12(4) is 48 so y=48

I hope I’m right and if I am, plz give brainliest
Answer Link

Otras preguntas

Site of important Christmas time battle in 1776
what is 16/48 equivalent to?
what is the decimal of 130 cents like money but in decimal form
What happens when you mix acid and base?
Give 2 reasons why both men and female could become victims of violence
Which of the following is an example of heat transfer through conduction? a pan on the stove getting hot hot air rising inside a house the Sun drying clothes ha
According to legend, what should you never do if you catch a leprechaun? Kiss him Take your eyes off him Tell your friends
George earns a salary of $84,500 per year. He gets a paycheck every other Friday. What is the amount of each check? 3,250.00 3,520.83 1,760.42 1,625.00
analyze the formula W= mg to explain how an objects weight can change even when its mass remains constant.
Help meh pLEasEThe system of equations is coincident. What are the missing values? 4x+5y=8 8x+___y=____Fill in the blanks