tu2jwsm8ei
tu2jwsm8ei tu2jwsm8ei
  • 16-10-2021
  • Mathematics
contestada

Libbie can buy a package of 50 disks for $14.50. What would be the cost of one disks

Respuesta :

besoshengelia77
besoshengelia77 besoshengelia77
  • 16-10-2021

Answer:

0.29

Step-by-step explanation:

[tex]14.50 \div 50 =0.29[/tex]

Answer Link
kiniwih426
kiniwih426 kiniwih426
  • 16-10-2021

Answer:

0.29

Step-by-step explanation:

14.50 divided by 50 = 0.29

(use standard algorithm)

If 50 disks cost 14.50, 1 disk would cost 0.29 if we divide them up.

Therefore, 0.29 would be your answer.

Hope this helps! Good Luck!

-kiniwih426

Answer Link

Otras preguntas

How are proteins used in mating by Japanese beetles? A. They build mitochondria from proteins. B. They use proteins to store lysosomes. C. They send proteins as
read the sentence. We hold these truths to be self-evident: that all men are created equal... What persuasive technique is used in the sentence from The Declar
Answer the following questions CORRECTLY I will know if this is wrong. I WILL REPORT ANY INCORRECT ANSWERS! Criteria for getting brainliest and not getting repo
What benefit does a community experience when its members have a high level of health literacy
What is the greatest cause of weather related fatalities in the United States in 2008?
given -6a-5=-95 prove a=15
I don’t know what to do after this
Find the value of each trigonometric ratio
Unanticipated inflation can cause all of the following EXCEPT A) production of goods and services decreases. B) government gains tax revenue from income increa
I need help and this is due tonight