fathiyamalarriff fathiyamalarriff
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Salmah bought 2 mangoes and 3 peaches for $14.85 A mango cost thrice as much as a peach. Find the cost of each mango.​

Respuesta :

bayan00
bayan00 bayan00
  • 17-10-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

Each mango costs $1.65

Answer Link
johnesquivel34
johnesquivel34 johnesquivel34
  • 17-10-2021
Each mango costs 4.95 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Write 0.00000414 in scientific notation. A) 4.14 x 10^-6 B) 4.14 x 10^-8 C) 4.14 x 10^-7 D) 4.14 x 10^-5
Peace treaties were signed in 1947 with all of the following Axis nations,EXCEPT a. Austria b. Bulgaria c. hungary d. Romania
Compare the lifestyles of hunter-gatherers with those of settlers of early agricultural communities
According to the United States constitution, which action would be the most appropriate for the state government a. Printing newly designed $20 bills b. Estab
The sum of the first 1 million primes is N. Without knowing N's value, one can determine that the ones'digit of N cannot be a. 1 b. 2 c. 3 d. 9
Choose and appropriate metric unit for the height of a giraffe A) Milliliter B) Liter C) Gram D) Meter
The main cause of the breakup of extended families in the Middle East is __________. a. drought b. poverty c. urbanization d. war
The first factories in America produced __________. a. textiles b. gunpowder c. shoes d. iron tools
Use substitution to determine which of the following points is a solution to the standard form equation below. 5x-2y=10 a. (-1,5) b. (1,5) c. (0,-5) d. (0,5
3/8+5/16 in lowest terms