zaydenjace06
zaydenjace06 zaydenjace06
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Yarn is sold for $24 for every 5 feet. You need 7 feet for a science project. How much will you need to pay for the 7 feet of yarn?

Respuesta :

mattwisey26
mattwisey26 mattwisey26
  • 17-10-2021
You will pay $33.60 :)

$24 divided by 5 feet is $4.80 per foot
$4.80•7 feet is $33.60
Answer Link

Otras preguntas

A gas has a volume of 1000.0 mL at a temperature of 20.OK and a pressure of 1.0 atm. What will be the new volume when the temperature is changed to 40.0K and th
How do solar panels work with conduction, convection and radiation?
Write an expression equivalent to the sentence below. Be sure to show your work. "k is decreased by 20%"
28 days = ? Weeks 339 days = ? Months 14 months = ? Days 8 weeks = ? Days 90 days = ? Months 3 minutes = ? Seconds 3days = ? Hours 48 days = ? Days 5 minutes =
1 kg of rice is weighed by​
B oc OD A metal has a specific heat capacity of 360J/(kg°C). An object made of this metal has a mass of 2.0kg. What is the thermal capacity (heat capacity) of t
put the following equation of a line into slope intercept form simplifying all fractions 10x-2y=6
Matt had 60 questions correct on a Percent's Chapter Test that had 150 one-mark questions. What was his mark written as a percentage?
Find the missing angle Answer option 30 degrees 130 degrees
A 0.500 m length of wire with a cross-sectional area of 3.14 * 10 ^ - 6 meters squared is found to have a resistance of 2.53 * 10 ^ - 3 ohms according to the re