drinkshiraz5 drinkshiraz5
  • 17-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2021

Answer:

75¢

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide 6 by 8

[tex]\frac{6}{8}\\\\6\div 8\\\\0.75[/tex]

The cost for 1 lemon is 75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

A company produces steel rods. The lengths of the steel rods are normally distributed with a mean of 116.4-cm and a standard deviation of 0.8-cm. For shipment,
1. If you want to generate ideas from your own experiences, what should you do? O A. Simply remember your experiences as best as you can. O B. Interview your fr
explain 2 ways in which water and ion balance are maintained? name the organs and any hormones involved
True/False The Declaration of Independence listed violations against King George such as not abiding the laws of the land.
A pool charges $7 for 2 daily pool passes. Which table could represent the situation?
2. Graph the set of points. Which model is most appropriate for the set? (–6, –1), (–3, 2), (–1, 4), (2, 7) A. linear B. exponential C. quadratic
What are three ways that plastic pollution is harmful on land​
Please help me Find this value ​
please help me please​
Which equation represents a line which is perpendicular to the line y = = -x - 72 6x - 5y = 30 Oby - 52 = 18 Submit Answer O 6x + 5y = 20 O 5x + 6y = 42 PLS HEL