kennedybrock5931 kennedybrock5931
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

jim bought a 6 ounce jar of peanut butter for 4.38 dollars.what is the coast of peanut better per ounce

Respuesta :

rthomas111 rthomas111
  • 18-11-2021

Answer:

73 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the number of ounces

so 4.38/6=0.73

Answer Link

Otras preguntas

How is the horizontal component of velocity for a projectile affected by the vertical component?
How is the horizontal component of velocity for a projectile affected by the vertical component?
How do you convert 2/30 into a percent ?
convert to fraction .34
Anne has 24 more cards than Devi.  Anne finds that 3/5 of Devi's cards are equal to 1/2 of her cards.  How many cards does Anne have?
convert to fraction .34
How do you convert 2/30 into a percent ?
I need the inequality answer.florence wants to buy onions and doesn't want to spend no more than $3. Can she buy 2.5 pounds ? They are 1.25 pound
How is the horizontal component of velocity for a projectile affected by the vertical component?
Do 1 gallon and 8 pints represents the same amount