Ffujioo
Ffujioo Ffujioo
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

Help me to answer this​

Help me to answer this class=

Respuesta :

yabsira97 yabsira97
  • 18-11-2021

Step-by-step explanation:

  1. To get cost per serving divide total cost of ingredients by NO. of servings.
  2. to find mark up price multiply cost per servings by mark up rate over 100.
  3. to get selling price subtract cost per serving from total cost of ingredients.
Answer Link

Otras preguntas

An increase in which of these will decrease a mortgage payment?
gabrielles age is three times mikhals age. The sum of their ages is 44. What is MIkhails age?
Duardo is a thirty-year-old man of latin american descent. he likes to take control of situations and is dominant by nature. eduardo's friends and family believ
On a spinner: P(3) = ½ and the p(4) = ⅙ What is the probability of getting 3 or 4?
Oxidation and reduction reactions are typically linked within a cell. they are part of most matter and energy transformations necessary for vital life functions
List 5 of your personal interests. List 5 of your personal skills. Do any of your skills and interests overlap?
What instruction would you give a client with iron-deficiency anemia who would like to try to improve her iron status?
(mc)what was one similarity between civil rights activists of the 1950s and 1960s and antiwar activists of the 1960s and 1970s?
National leaders can expect certain behaviors from their international counterparts. these behaviors are known as __________.
what is the capital of the USA