aliyabadel
aliyabadel aliyabadel
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

Angelique buys 16 cans of lemonade for $8.80 Find the cost of each can. Give units with your answer.​

Respuesta :

ericcartman10
ericcartman10 ericcartman10
  • 18-11-2021

Answer:

$0.55 for one can

Step-by-step explanation:

16 cans of lemonade = $8.80

1 can of lemonade = $8.80 / 16 = $0.55

Answer Link

Otras preguntas

Let f(x) = (-6x^6\sqrt(x))+(8)(x^(3)\sqrt(x)). Find f'(x).
what can be done to reduce erosion at construction site
an isosceles triangle has 2 angles of 65*. what is the other angle?
a=1 over 2 bh  for b 1 over 2 means a fraction btw
3 physical properties i could use to organize a set of cookware
v= 1 over 3 [tex]v = 1 over 3 \pi r x^{2}h for h [/tex]
(X^2-x)^2-14(x^2-x)+24 what is the answer??
This popular political pamphlet is considered the origins of the communist system of government.  AnswerCapitalCommunist ManifestoWealth of Nationsnone of the a
Solve the equation and check your answer. 3-5b+2b=-2-2(1-b)
Who was Lancelot? How did he fit into the Arthurian legends?