msh309982 msh309982
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

2 lb for 3.38 what is the unit rate and cost

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 18-11-2021

Answer:

The unit rate is $1.69.

Step-by-step explanation:

unit rate formula; cost / quantity

3.38 / 2 = 1.69

Answer Link

Otras preguntas

who discovered the first "yardstick" used to measure distances in the universe?
The notion of ________ explains the fact that in asian households, children under 12 are more likely to eat dinner with a parent than they are in white or black
Use the underlined prefixes to determine which word means “to come together.” convene advent prevent
Janine completed several tours of duty in afghanistan. she suffers from ptsd. now, back home in texas, she is frightened by firecrackers and cars backfiring. th
Which of the following did the civil rights act accomplish?
Between 2005 and 2008​, the average rate of inflation was about 4.6​% per year. If a cart of groceries cost ​$110 in​ 2005, what did it cost in 2008?
Don juan is so busy trying to get the attention of a young woman that he walks into a light pole and is knocked unconscious. driver happens to be driving down t
How did the land ordinance of 1785 affect westward expansion? settlers occupied more of the territory east of the Mississippi settlers had live line along the M
how did internment affect the lives of japanese americans?
) which satirical details in the first paragraph of "a voyage to brobdingnag" relate to england and which relate to humanity in general? explain