notrosiekid
notrosiekid notrosiekid
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram (kg) of bananas costs $2.40. A kilogram of apples costs $3.55. What is the price of 1 kilogram of bananas and 2 kilogram of apples?

Will NAME Brainliest!!

Respuesta :

blinktrash blinktrash
  • 18-11-2021
$9.50. 3.55*2 = 7.1. 7.1 + 2.40 = 9.50

$9.50 is the answer
Answer Link
AzaelsDemise
AzaelsDemise AzaelsDemise
  • 18-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen AzaelsDemise
Answer Link

Otras preguntas

What is the importance of the border states in the Civil War?
Please help!!!!!!! Anyone..
pH of a 0.00072 M HCl solution.
HELP ME WITH THIS PLZ I WILL GIVE BRAINLIST The graph of g(x) = ax2 opens downward and is narrower than the graph of f(x) = x2. Which of the following c
anyone know what this is ??
In ΔIJK, the measure of ∠K=90°, JK = 90 feet, and KI = 54 feet. Find the measure of ∠I to the nearest tenth of a degree.
Paula needs to ensure that an animation she has created is repeated. Which option should she use to achieve this? Transitions tab Effect Options dialog box Reor
Can someone help me with this
What is the area of a rectangle with length 6 units and width 3 units? 9 units 2 18 units 24 units 32 units2
How did the land gained from Mexico from the Mexican-American war lead America into the California Gold Rush