anaarango anaarango
  • 16-12-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of a candy is proportional to the weight of the candy. if 9 ounces of the candy costs $1.80, how will 30 ounces cost?

Respuesta :

spamemail67832 spamemail67832
  • 16-12-2021

30 ounces of candy will cost $6.

Step-by-step explanation:

1.8/9=0.2

0.2x30=6

Answer Link

Otras preguntas

X to the negative 7 power
If acids are compounds that release protons (h+), how is it that sox and nox cause acid rain?
Name two categories of signal words or phrases
Solve the triangle. (1 point) B = 73°, b = 15, c = 8
Which excerpt from the click it or ticket mobilization media campaign best expresses that seat belts greatly improve safety
What was the importance of the development of an inexpensive method for producing steel?
kilogram is a unit of volume true or false
Age of great creativity and learning in Athens
Amino acids are the building blocks of proteins. Which of these best describes an amino acid?
Find an acute angle whose sine is 0.52