torresyahaira378 torresyahaira378
  • 16-12-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy 3 apples at the quick market for 1.26 you can buy 5 of the same apples at the stop and save for 2.40 which place is the better buy

Respuesta :

freedomcatra freedomcatra
  • 16-12-2021

Answer:

I think the quick market because you could buy 6 apples for $2.52

Step-by-step explanation:

Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 17-12-2021

Answer:

 quick market

Step-by-step explanation:

The average cost of an apple at the quick market is ...

  $1.26/(3 apples) = $0.42/apple

The average cost of an apple at the stop & save is ...

  $2.40/(5 apples) = $0.48/apple

The quick market has apples at lower cost.

Answer Link

Otras preguntas

What is the greatest common factor for 18 & 130
What is the greatest common factor for 18 & 130
How many principles are outlined in the Preamble? A. 10 B. 6 C. 3 D. 5
To avoid risks associated with tornadoes, lightning, and hurricanes, in the United States you should steer clear of A. Pennsylvania. B. Minnesota. C. Florida.
Round to the place of the underlined digit 423,906583,342
A car starts from rest and accelerates uniformly over a time of 5.21 seconds for a distance of 110.m. Determine the acceleration of the car.
Y is between x and z xy= 13.8 and xz= 21.4 find yz
What became of Wade-Davis Bill?
What was the role of ancestors in African religion?!!??
Noah built a fenced dog run that is 8 yards long and 6 yards wide. He placed posts at every corner and every yard along the length and width of the run. How man